Yol Tarifi
Mail
Telefon
Kategoriler

2021-2022 ADLİ YIL AÇILIŞI

Özet
:

BASINA VE KAMUOYUNA

 

                Yargı bağımsızlığı hükümetlere meydan okumanın hukuki bir kılıfı değildir. Yargı bağımsızlığı politik bir misyon aygıtı değildir. Ülkemizde hakim ve savcılara tam anlamıyla bağımsızlık ve tarafsızlık kazandırılamamıştır. Adli Yıl açılışlarının başladığı 1943 yılından beri hemen hemen tüm açılışlarda belirtildiği üzere Yargı üzerindeki siyasi vesayeti atamamıştır.

                Demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir toplumda, bireyin ve toplumun en temel güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hep sorun olmuştur. Geride bıraktığımız yıllarda yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlenmesi bir yana, yargının içinde olduğu içler acısı durum bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. 

                Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı sorunlarından dolayı yıllardır bir adım öteye gidemeyen yargımız, bu durumu en çok savunan ve yargıç bağımsızlığına değinen Baroların yanında olacağına ertelenen seçimlerin genelgeler ile ertelenebileceğine karar vermiştir. Bizler her defasında yargının üç ayağına vurgu yaparken hep ötekileştirilmekten sıkılmış ve bunalmış durumdayız. Tek talebimiz siyasi saiklerin dışında hukuki yargılama yapılmasıdır. Tutuklamaların cezalandırma, korkutma, susturma amacı olarak değil evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilmesidir.

                Gaziantep özelinde bazı hususlara değinmek istiyoruz. Gerekçeli kararların yazım süresi, taleplerin değerlendirilme süresi, duruşma olmadan talep hakkında karar verilmemesi, duruşmalarda meslektaşlarımızın bekleme süresi, Bölge Adliye Mahkemesinde dosyaların bekleme süresi, savcıların dosya sayıları, kapalı kapılar, icra müdürlüğünün önlenemez çöküşü, sulh ceza hakimliklerinin durumu hakkında sorunlarımız bulunmaktadır. Çalışan hakim, savcıya daha fazla dosya verildiği yargı sistemimizde bir denetleme ve cezalandırma mekanizmasının tam anlamıyla işletilmemesi de bu sıkıntıların çığ gibi büyümesine neden olmaktadır. 

                Aslında Türkiye’de hukuk ve adalet adına söyleyecek çok şey var. Tek talep daha fazla çalışan, gerçekten hukukun üstünlüğüne inanan, adil yargılanma hakkını göz önüne alan, Uluslararası Sözleşmeler ve Anayasa’yı referans alan, AİHM ve Anayasa Mahkemesi Kararları başta olmak üzere yerleşik yüksek yargı içtihatları ışığında karar veren mahkemelerdir. 2020 yılı Yargıtay istatistiklerine bakıldığında karara çıkan dosyaların ortalama karara bağlanma süresi 2. Hukuk Dairesinde 79 gündür. Buna en yakın daire 140 gün ile 2. Ceza Dairesidir. Hukuki ve hızlı adaletin tecellisi için 2. Hukuk Dairesinin örnek alınmasını temenni ediyoruz.

                Bu minvalde her yıl artan iş sayısı karşısında bıkmadan usanmadan didinen faziletli hakim ve savcılara, avukat meslektaşlarıma sağlık ve başarılar; adalet uğrunda can vermiş bulunan bütün şehitlerimize rahmet dilerim.

                Yeni yılımız siyasi vesayetin yargının üzerinden kalktığı, gölge etmediği aydınlık yarınlar getirdiği bir yıl olsun. Yeni Adli Yıl sağlık ve hukuk getirsin. 

 

                                                                                                                             Av. Melikşah KORKMAZ

                                                                                                                             Gaziantep Barosu Başkan Vekili

2021
15 TEMMUZ MAHALLESİ 148063 NOLU CADDE NO:13 ŞEHİTKAMİL/GAZİANTEP (Nesibe Aydın Okulları Yanı)
0 342 231 52 90
iletisim@gaziantepbarosu.org.tr
www.gaziantepbarosu.org.tr ©
X