Kategoriler

07.01.2021

Özet
:

Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemi haline gelen Boğaziçi Üniversitesine rektör atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve sonrasında gelişen olay ve yorumları kamuoyundan takip etmekteyiz. Boğaziçi Üniversitesine rektör atama usulüne ilişkin olarak başta üniversite öğrencileri olmak üzere, Üniversitenin akademik kadroları ve demokratik kamuoyundan ciddi tepkiler yükselmiştir.

                Barışçıl ve demokratik protesto haklarını kullanan bazı öğrencilerin evlerine, duvar, kapı kırılarak girilmesini, öğrencilerin gözaltına alınmalarını, gözaltına alınan öğrencilere çıplak arama uygulamalarını ve bu kapsamdaki iddiaları ulusal ve uluslararası hukuk açısından endişe verici ve kabul edilemez bulmaktayız.

                Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi bilim üretmek ve özgür düşüncenin kaynağı olması gereken üniversitelerin rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

                Üniversiteleri olması gereken saygınlığa kavuşturulması, sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Aklın ve bilimin yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı ve zorba anlayışı esas alan uygulamalara karşı Anayasadan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

                                                                                                                             GAZİANTEP BAROSU BAŞKANLIĞI

07.01.2021
İSTASYON CAD.TİCARET SARAYI KAT:2 ŞAHİNBEY GAZİANTEP
0 342 231 52 90
iletisim@gaziantepbarosu.org.tr
www.gaziantepbarosu.org.tr ©
X