Kategoriler

31.03.2021

Özet
:


GAZİANTEP BAROSU İPEKYOLU KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ ARABULUCULUK YAPMAYA HAZIRDIR!

 

                Ziyaretimiz de bulunan heyetin sözcüsü ;

 

                Belediye benim verdiğim parayı razı olun diyor ondan dolayı satmadık.3 katlı evlerimiz var her katı 101 metre kare alana sahip belediye 240.000.00 TL değer biçiyor.Yolun diğer tarafının metre kare ücreti  10.000.00 TL  den başlıyor.1,5 yıl önce belediye risk tespiti yaptırmak istedi bizler izin vermedik.1,5 yıl sonra polis ve zabıtalarla zor kullanarak risk tespiti yaptılar.Mahallemizde 20-30 ev kaldı.Bu 20-30 evden 18 tanesi Belediyeye karşı dava açtı.Açılan davalara istinaden belediye bizim binalara risk tespitini zorla yaptıkları gibi diğer kalan dairelere risk tespiti yapmadılar.Neden yapmadıklarını sorduğumuzda da biz onlarla anlaşırız sizler bizlere dava açtınız diye cevap verdiler. Bu riskli bölge olup olmadığını Çevre Şehircilik Bakanlığı ile iletişime geçerek ne şartlarda yapıldığını sorup öğrendik zorla yapılamayacağını bizlere söylediler ve bulunduğumuz bölgenin riskli bölge olmadığını da aynı zamanda öğrendik.Çevre Şehircilik Bakanlığı personeli şu sözleri de söyle bizim başkanımıza da bir şey denilmiyor yukarıdan siyasi baskı var dedi.

 

                İdare mahkemesi, imar planı olmadan, vatandaşa kentsel dönüşüm amacına uygun inşaat yapma imkanı tanımadan kamulaştırma olmaz diyerek belediyeyi haksız buldu, kamulaştırmaları iptal etti.

Şehitkamil Belediye mahalledeki dükkanlara, dükkanları tahliye edin yoksa elektrik, su
kesilecek dedi. Ombudsman yani Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu belediyeyi haksız buldu.

Halen kentsel dönüşüm alanında evleri olan vatandaşlar, Şehitkamil Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetki alıp, evlerinden depreme dayanıklılık için numune alıp sonrasında 18 bina için 6306 Sayılı Kanun çerçevesinde tapulara “risklidir” şerhi koyduğunu ifade etmektedir.Diğer binalar için belediyenin her hangi bir girişimi ise olmadı.

 

                Baro Başkanı Av.Bektaş ŞARKLI ;

                Belediye Kanunu uyarınca hepimiz hemşeriyiz, Gaziantepliyiz.

                Avrupa İnsan Hakları ve Anayasa uyarınca bu vatandaşlarımızın özel hayatına ve mülkiyet hakkı saygı gösterilmesi lazım. Keyfi uygulamalar ile kör topal yürüyen hukuk sistemini daha da kötüye götürmemeliyiz.

                Biz Gaziantep Barosu olarak, bilirkişilerimiz aracılığıyla vatandaş ile belediye arasında arabuluculuk yapmaya hazırız. Tarafları yan yana getirelim. Bilirkişiler aracılığıyla tarafları makul bir noktada birleştirmeye çalışalım.

Bu vesileyle şehrimizdeki tüm uyuşmazlıklarda Ombudsmanlık veya hakemlik yapmaya hazır olduğumuzu da hemşerilerimizin bilgisine sunarız.

 

                                                                                                                             Gaziantep Barosu Başkanı                                                                                                                                                                                                                             Av. Bektaş ŞARKLI

31.03.2021
İSTASYON CAD.TİCARET SARAYI KAT:2 ŞAHİNBEY GAZİANTEP
0 342 231 52 90
iletisim@gaziantepbarosu.org.tr
www.gaziantepbarosu.org.tr ©
X